Nega

Vzdrževanje dlake je izrednega pomena, saj neustrezno stanje dlake lahko vodi do razdražene kože, paraziti pa se v zavozlanem kožuhu precej lažje skrijejo. Da bo vaš ljubljenec vedno lep in urejen, smo pripravili široko izbiro šamponov, balzamov in ostalih pripomočkov za nego in higieno vašega psa. Je še kaj lepšega kot dišeč, mehak in čist pes?

ČESANJE IN KRTAČENJE
Glavnik in krtača sta dva osnovna pripomočka za friziranje večine psov. Če je le mogoče, psa skrtačimo vsak dan, s čimer sproti odstranjujemo odmrlo dlako, prah in dlako, ob tem pa lahko zaznamo morebitno prisotnost zunanjih zajedalcev (bolh, klopov,…) ali pa drugih bolezenskih sprememb na koži in ustrezno ukrepamo. 

Tukaj si lahko ogledate posnetek striženja psa: https://m.youtube.com/watch?v=e2cDD5Yw5dw

KOPANJE
Kako pogosto bi morali psa kopati je odvisno od dolžine in kakovosti njegovega kožuha, predvsem pa od tega, kje živi. Pse, ki živijo v stanovanjih, bi bilo potrebno skopati vsak mesec. Vedno uporabite kakovosten šampon in balzam, s katerim boste kožuh negovali in mu vrnili naravno mastnost, ki jo dlaka zaradi kopanja izgubi. Po končanem kopanju ga temeljito obrišite z brisačo. V hladnejših dneh, ga ne spustite na prosto, dokler ni popolnoma suh, predvsem ušesa, saj ostanki vode v ušesih lahko hitro povzročijo neprijetno vnetje.

KRAJŠANJE KREMPLJEV
Krajšanje krempljev je postopek na katerega veliko lastnikov psov popolnoma pozabi, da je del osnovne nege psa, nekaterim lastnikom pa se krajšanju krempljev izogiba in to raje prepustijo frizerju ali veterinarju. Predolgi kremplji psa ovirajo pri hoji in celo povzročijo, da se giba okorno. Kremplji morajo biti tako kratki, da so kak milimeter od tal, če pes stoji.

Tukaj najdete posnetek kako se psu striže nohte

PREGLEDOVANJE IN ČIŠČENJE UŠES

Sestavni del nega pasjega telesa je tudi redno pregledovanje in čiščenje notranjosti uhljev, po potrebi tudi sluhovodov. Tako preprečujemo nastanek vnetnih sprememb v zunanjem sluhovodu, h katerim so nekatere pasme psov še posebno nagnjene. Notranjo stran uhljev očistimo z vlažno krpo, morebitne dlake, ki se vraščajo v sluhovod, pa redno pulimo. Upoštevati moramo dolžino in zgradbo zunanjega sluhovoda, ki ga pri psu nikoli ne čistimo z vatirano paličico, pač pa, če je potrebno, za čiščenje uporabimo posebej pripravljeno nevtralno čistilo. Pripravek, ki ga pogosto vkapamo v sluhovod, raztopi ušesno maslo, raztopljeno vsevino pa pes iz sluhovoda izloči s stresanjem z glavo. »Nesnago«, ki se ob tem nabere na nortanji strani uhlja, redno odstranjujemo z vlažnim robčkom. Če ob pregledu ušes ugotovimo zardelost in bolečino sluhovoda, je priporočljivo čim prej oboskati veterinarja.

Mohu umýt svého psa lidským šamponem? Co se stane, když štěně umyjete  běžným lidským šamponem? Mohu koupat svého psa dětským šamponem?